Liselere Geçiş Sistemi (LGS) her yıl binlerce öğrencinin hayalindeki liseye girebilmesi için aşılması gereken zorlu bir yol. Sürekli çalışmak ve hayatının merkezine sınavı koyarak planlarını ertelemek gerekiyor. Ece henüz 14 yaşında ve yarın sınava girecek. Hayaller kurdu, hedefler belirledi. Ders notları, formüller, çalışma notları her zaman önünde asılı durdu. Uzun çalışma saatlerinde köpeği Gofret sabırla onu bekledi.

Sınavdan bir gün önce moral partisi… Ece, önünde en sevdiği pasta olduğu halde uzaklara dalmış. Ailesi ve arkadaşları hep beraber onu rahatlatmaya çalışırken bakışları, düşüncelerini ele veriyor. Aklı hep yarın olacak sınavda.

Artık zamanı geldi, sınav sabahı. Hiçbir şeyi unutmamalı, kalemler, kalemtıraş, silgi ve nüfus cüzdanı. Dağ gibi yığılmış test kitaplarını son görüşü belki de. Ailecek kahvaltı masasında anne gündelik olaylardan söz açıyor. Acaba Ece ne kadarını duyuyor? Yasemin kokuları ile dolu balkondan sınava uğurlarken kızını annenin bakışları gurur, endişe ve ümit ile doluyor.

Sınav yerinde tatlı bir heyecan var. Arkadaşlar ile sohbet etmek rahatlatıcı. İçeriye doğru giderken sürecin bitiyor olmasının sevinci ile heyecan birbirine karışıyor. LGS iki bölümden oluşuyor. İlk bölümü bitirenler okulun bahçesine çıkıp son bölümü bekliyorlar. Bu sefer ailenin hepsi orada. Okul bahçesi parmaklıkları yarı açık bir görüşme sağlıyor. Yakında özgür kalacaklar.

Anne ve baba birbirlerinden güç alıyor. Sonuç ne olursa olsun artık sınav bitti. Birlikte bu süreci yaşadılar. Ece sırtındaki ağırlığı atmış olmanın rahatlığında. Yüzü gülüyor, daha dik duruyor ve ellerini havaya kaldırmış geleceğine doğru koşuyor.

Alper Tunga Doğan

Haziran 2021

Meraklısına Not: Ece Saint-Joseph Lisesine girmeye hak kazandı. Temmuz 2021