“Yaşamlar Görsel Öyküler”

İnsanların yaşam tarzları ve sosyal yapıları birbirinden her zaman farklıdır. Değişkenlik gösteren bu yapı içinde gerçekliği görmemiz yaşamlara tanıklık ederek mümkündür. Fotoğrafta kurmacanın kendisine yer bulamadığı gerçek öykülerin peşinden gitmek ve özgün/görsel dil oluşturmak hayatı bize hissettirir. Bu bağlamda ortamda yokmuşçasına fotoğraf çekebilmek başarının sırrıdır. Biz bu projede, çevremizdeki yaşamlara görsel olarak yaklaştık. Kişilerin yaşamlarına bizzat şahit olduk. İçindeydik tüm detayların ama dışarıdan bir çift gözle dokunduk yaşadıklarına…

İFSAK çatısı altında gerçekleşen, görsel üzerinde farklı bir dil oluşturma konusunu işleyen projemizde; farklılıkların bütününde, neyi nasıl anlatırız/anlatmalıyız, görsel dil bizi nereye taşır, detaylardan bütüne nasıl bakılır, fotoğraf çekme incelikleri ve öykülerden fotoğrafa uzanan seminer sürecini yaşadık.

23 arkadaşımızla yola çıktık. 20 katılımcı ile tamamladık. Ürettik, öğrendik, paylaştık ve hayatlara dokunduk. Proje kapsamında, Türk fotoğrafından örnekler, detaylar, görsel anlatımları işledik. Fotoğraf konuştuk, tartıştık ve irdeledik. Usta fotoğrafçılar referans aldığımız ışıklar oldular. Konuklarımız; kendi çalışmalarıyla bize çok şey katan Cengiz Karlıova ve Yasin Akgül’e, internet sitesi çalışması için değerli katılımcımız Mustafa Öz’e, düzenleme için İbrahim Genç’e, görsel açıdan bizi doyuracak çalışmalar ortaya koyan tüm katılımcı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca çatımız, ailemiz İFSAK ve yönetimine, danışman yardımcısı Tolga İldun‘a da desteklerinden dolayı sonsuz teşekkürler….

Projede çalışılan konuları katılımcılar kendileri seçip, yaşamlara dâhil oldular… Bu süreçte yol çizmeleri ve görsel dil oluşturmada kendilerine ışık tutmanın mutluğunu taşıyorum.

Projede görselleri kendimiz ektiğimizden, hasadı size bırakıyoruz.

Proje Yöneticisi ve Danışman: Serkan Turaç