1950 yılında Muğla Fethiye’nin bir köyünde doğan Mustafa Tombak, bir terzinin yanında geçirdiği üç beş gün sayesinde askerlikte terzi olarak seçilir. Hem askerlikteki hem terzilikteki acemiliğini, önüne tamir için koydukları bir koğuşun üniformasında çıkarır. Asıl işi, usta birliği için atandığı İstanbul’da Kasımpaşa dikimevinde aldığı bir kursla öğrenir. Askerliği bittiğinde artık bir mesleği vardır. Henüz AVM’lerin olmadığı, online alışverişin hayalinin bile kurulmadığı zamanlardır. Önce İstanbul’un en meşhur terzilerinin yanında çalışır. Bir kaç sene sonra da Taksim’de hâlâ çalıştığı dükkanını açar. Yanına o zaman 12 yaşında olan kardeşi Ramazan’ı çırak alır ve 45 senedir birlikte çalışmaya devam etmektedirler.

Tam 50 senedir aynı işi aynı heyecan ve özenle devam ettirir Mustafa Tombak. Bir karış dükkanında harikalar yaratır. Sadece İtalyan kumaşı kullanıp, senelerdir müşterisi olmaya devam eden firma sahiplerinin, yöneticilerin, bankacıların, avukatların özel günlerinde özel hissetmelerine vesile olur. Erkek takım elbisesi ve smokin olmak üzere özel dikim kıyafette ustalığını, işini yaparkenki dürüstlüğünü bir keşfeden bir daha bırakamaz Mustafa Tombak’ı. O da değişen yaşam ve alışveriş koşullarına rağmen dimdik ayakta devam eder iğne ile hayatını kazanmaya.

Bu projede bana dükkanlarını ve aslında hayatlarını cömertçe açan Mustafa ve Ramazan Tombak’a, prova gibi özel bir anda fotoğraf çekmeme rıza gösteren Mehmet Demirelli’ye teşekkürlerimle…

Emine Bulmuş

Haziran, 2021