Yol: Emek, yorgunluk, heyecan

Yol: Toz, toprak, ter, umut, gurur

Her yol, yeni bir keşif yeni bir kendini buluş; yol bazen varış bazen yeniden başlayış…

Derin Kural, 15 yaşında…Anne babasının desteği ve babasının yoğun emek gerektiren yol arkadaşlığı ile yaklaşık bir yıl önce başladığı motokrosta Türkiye’nin lisanslı üç kadın motokrosçusundan biri… Erkek egemen bir spor dalında, ezber bozan bir meydan okuma öyküsünün, gencecik öznesi…

Hobi olarak başladığı motokros bugün, hayatının tam merkezinde… Okul dışında kalan zamanının çok büyük bir kısmını antrenmanlara ayırarak; düşe kalka, bata çıka, azimle, bir yol çizdi kendine. Babası Ersan Kural’la birlikte uzun saatler kat edilen mesafeler, kimi zaman çadırda kimi zaman arabanın arka koltuğunda gecelemeler, bulunabilecek en pratik malzemelerle geçiştirilen öğünler, yağmur, çamur, güneş, toz, yağ, benzin kokusu, motor sesi, kaçınılmaz unsurlarından oldu bu yolculuğun. Koşulları bir hayli zorlu bu yolculuğa, inançlarını birleştirerek devam ettiler. Ve Derin, 13 Haziran’da gerçekleşen Türkiye Motokros Şampiyonası’na yirmi bir erkek sporcuyla birlikte katıldı. Katıldığı bu ilk yarışta parkurun sonu, yepyeni bir maceranın başlangıç noktası oldu.

“Motor kullanırken, hiç olmadığım kadar mutlu hissediyorum” diyen, hemcinslerine sunduğu farklı bakış açısıyla potansiyeli performansa dönüştürme gücünü ateşleyen bir örnek Derin. 15 yaşın enerjisi ve hayatla doğrudan temasın arzusu ile tutkularına doğru rüzgârı arkasına alan bir özgür ruh. 

Robert M. Pirsig, Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı isimli kitabında, arabanın içinde bulunmayı, “pasif bir gözlemci olmak” şeklinde tanımlar. “Sizinle birlikte giden sıkıcı bir kafes içindesinizdir” der. Motosiklette ise hayatla iç içe olmanın altını çizer. “Artık izlemekten öte, sahnedesinizdir.”

İşte Derin şimdi kendi hikâyesinde, sahnede…

Levent Arslan

Haziran, 2021