Yıllardır bizim sokağın balkonlarını, binalarını süsleyen rengarenk kuşların, kelebeklerin, balıkların yaratıcısıdır Selahattin Amca. Hani Havana’da Fuster evinden başlayan sanat nasıl bir sokağa yayıldıysa bir gün gelecek bizim sokakta da aynı şeylerin olmayacağı ne malum?

Lisans ve yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Sanatları Bölümünde dereceyle tamamladıktan sonra başladığı çalışma hayatına Eczacıbaşı’nda dizayn ve geliştirmeler yaparak emekliliğine kadar devam etmiş.

Yerinde duramayan ve üretmekten vazgeçemeyen Selahattin Amca, yazlık evinin bahçesinde silikon kalıplarından alçı figürler döküyor, onları boyuyor… keyifle, yorulmadan. Malzemenin bari maliyeti çıksın diye satıyor satmasına ama bir tanesini satıyorsa üç tanesini hediye ediyor içinden gelerek.

Bir diğer keyfi de yağlı boya tabloları, her fırça darbesinde ince ince tüm detaylarını aktarıyor tuvale. Dikkatle inceliyor resmini, en ufak ayrıntısı içine sinene kadar.

Eşi Nüzhet Hanım Teyze, kendini çok yormasından bir de ojelerini boya olarak kullanmasından yakınıyor şakayla karışık. Çayları koyup geliyor, bir yandan tatlı bir muhabbet bir yandan fikir alışverişleriyle geçiyor vakit.

Tuba Işıltan

Haziran 2021