Oto Berkan da her sabah, 8:30’da başlayan araçların ve yaşamların birlikteki öyküsü kepenkleri kalkmasıyla başlar. Çırakların sabah kahvaltıları, muhabbet eşliğindeki poğaçaların ve çayların kokusuyla örtüşen kahvaltılar. Dumanı üstünde bitmeyen çaylar günün en güzel habercileridir.

 Tezcan usta planlı ve programlıdır. Günün getirdiği yeni araçlarla birlikte yarına hazırlıklar sabahtan başlar. Günün getirdiklerinin yanı sıra yapılacak olan iş bölümünün ardından herkes işinin başına geçer.  Düzen ve program içinde başlayan güne müşterilerinde gelmesiyle birlikte, zamanında adeta su olup aktığına şahitlik ederiz.

Günün en güzel saatleri beklide verdikleri çay molalarıdır. İki sohbet etmenin tam yeridir bu molalarda gizlidir. Biraz futbol, biraz siyaset, hayatın getirdikleri konuşulur günlük çay molalarında. Yağ işlerinin bir parçası olduğundan bu serviste motor yağı kokusu hiç eksik olmaz. Ellerinde yedek parçaların yenisi duran ustalar, kimi zaman bilgisayar ile kimi zamansa eski usul çalışmışları ile arızaları tespit ederler. Gün yorucu ve streslidir. Ama ustalıkla yaptıkları iş, onlara güç verir ve bu yorgunlukları unutturur. Vücutlarını saran motor yağı, alın terlerinin bir simgesidir bu dükkânda çalışanlar için.  Dükkânı temizledikten sonra herkes evlerine döner. Araçlar yeni gelir, arızalar tamir döngüsüne girer Oto Berkan’da.

Şükran Başmergen, Haziran, 2021